ארגזים לספרי תורה

אלו חומרים משמשים לבניית ארגזים לספרי תורה? כיצד הופכים את הארגזים למהודרים? האם ישנם עיצובים שונים לעדות שונות? מהו משקלו של ארגז ספר התורה? הבה נבחן את הנושא מעט יותר מקרוב.

ספר התורה בבית הכנסת נכנס לתוך ארגז עגול מהודר. הארגז נפתח לשני חלקים וממנו ניתן להוציא את הספר לצורך קריאה בקלות. ארגזים לספרי תורה נמצאים בתוך הארון הגדול ושומרים מכל משמר על הספר והם יוצאים החוצה ונישאים בין המתפללים. מעת לעת, ייתכן שהארגז, יחד עם הספר שבתוכו, יעבור בין בתי הכנסת ואף בין ערים שונות.

בסיס הארגז המשמש לספר התורה

בסיס הארגז המשמש לספר התורה הוא מעץ. העץ יכול להיות מאורן, דובדבן, מהגוני ואחרים, בהתאם לבקשה האישית כאשר חשוב מאד שהוא ישלב בין איכות עבודה גבוהה ומשקל שאינו כבד מדי כך שאפשר יהיה לסחוב את הארגז בעת הצורך. החלק השני של הארגז הוא החלק המעטר אותו ויהיה לרוב ממתכת שיכולה להשתלב בו רקמה או חלקים אחרים לפי העיצוב הנבחר.

הידור ארגזים לספרי תורה

הידור ארגזים לספרי תורה היא מלאכת מחשבת ויצירה גם יחד. השימוש במוטיבים יהודיים לצד דיוק ושילוב כיתוב, כל אלו הופכים את הארגזים למהודרים. באפשרותך לבחור בין העיצובים השונים הקיימים כאשר במידה והחומרים חשובים לך, נמצאים ארגזים מעץ, מצופים במתכת ומעוטרים ברקמה. האפשרויות קיימות ועתה עלייך להחליט מהו ארגז ספר התורה הנכון לבית הכנסת.

טכניקות המשתלבות בארגז ויוצרות הידור

הטכניקות השונות יכולות להיות רקמה, ריקוע, ריתוך ואחרות. המטרה בשימוש בכמה טכניקות היא ליצור את הארגז הנכון והמתאים ביותר לבית הכנסת. כאן חשוב לציין כי ישנם הידורים שונים לכל עדה ולכן ייתכן שמה שיעניין אותך הוא להתרכז בארגזים שיכולים לתת מענה לעדה המגיעה לבית הכנסת. כדי למקד את החיפוש כל שעלייך לעשות הוא לבקש לראות את העיצובים שיכולים להיות רלוונטיים עבורך.

ארגזים לספרי תורה – תשומת לב לפרטים הקטנים

ביצירת הארגזים יש לשים לב לכל הפרטים, הגדולים והקטנים. הגדולים הם הבסיס של הארגז והחלקים הגדולים שלו. כל אלו חייבים להיבנות תוך מתן תשומת לב רבה לעבודה איכותית. הפרטים הקטנים הם הפרטים שבסופו של דבר נראים לעין ויש להתייחס אליהם בקפידה רבה. הרקמה, הריתוך, הריקוע, כל אלה עבודות "קטנות" שחייבות להיות מדויקות והן אלו שבסופו של דבר ייראו לקהל המתפללים. אצלנו באומנות כלי הקודש אנחנו שמים לב לכל פרט ופרט.

השימוש בארגזי ספרי התורה

מעבר לשימוש של הארגז להכלת ספר התורה יש להתחשב בכך שהוא יוצא, יחד עם ספר התורה, מתוך ארון הקודש על ידי אדם שחייב לשאת אותו. כמו כן, בעת העברה בין באי בתי הכנסת יש משמעות רבה למשקל. לכן, אחד המרכיבים שחשוב מאד לבחון בעת רכישת ארגזים לספרי תורה, הוא המשקל וכיצד אפשר יהיה לשאת אותו.

הנצחה דרך ארגזי ספרי תורה

לא פעם ארגז ספר התורה משמש עבור הנצחה. הוא הדרך לכבד את האדם שהלך לעולמו (ובמקרים מסוימים אף אנשים כמו לאחר מלחמות ומבצעים צבאיים) ואז יכולה להיות בקשה אישית לשלב עיצוב מסוים ומיוחד. חשוב להבין כי ישנן סיבות שונות לרכוש ארגזים לספרי תורה ואלו לא חייבות להיות רק בעת בנייה של בית כנסת חדש בו אין עדיין ארגז.

לרכוש ארגזים לספרי תורה המתאימים לבית הכנסת שלך

אנו, חברת אומנות כלי הקודש, מעמידים לרשותך ארגזים לספרי תורה. מעבר לרכישה עצמה נציע התייעצות, בחינה משותפת אלו ארגזים יכולים להתאים לצרכייך וכמובן האיכות הינה ללא פשרות ותלווה את בית הכנסת לאורך שנים רבות.