ארונות קודש

מהו ארון קודש ולשם מה צריך אותו? ועל מה חשוב לשים דגש בעת בחירת ארונות קודש לבית הכנסת? ומה בנוגע לפן העיצובי של הצבת ארון קודש בחלל חדר התפילה?

ראשית, להלן כמה פרטים שלא ידעתם על ארונות קודש

  • הוא ממוקם בצד המזרחי של בית הכנסת, ובכל אופן לכיוון הכותל המערבי ואליו פונים המתפללים בעת תפילתם.
  • ארון קודש נחשב למקום הקדוש ביותר בבית הכנסת, היות והוא מכיל את קודש הקודשים – ספר התורה.
  • צמד המילים ארון קודש הוא מונח שהוטבע על ידי יוצאי עדות אשכנז. יוצאי עדות המזרח מכנים את המקום הקדוש – היכל.
  • מנהג ארון הקודש הוא זכר לארון הברית שליווה את בני ישראל בצאתם ממצרים.
  • כדי לסמל את קדושתם, נהוג לעטר ארונות קודש בעיטורים רבים ומגוונים ועיטוריהם הרבים הם שהופכים אותם למאוד מהודרים, מיוחדים ומושכים את העין.

בחירת ארונות קודש – דגשים חשובים

כיום ההיצע רחב וקיים מבחר גדול של ארונות קודש בדגמים שונים. אולם בכדי לבחור את הארון המתאים ביותר, עליכם לשים לב לכמה דגשים מרכזיים. אחד הסוגיות העיקריות עליהן יש לשים דגש היא עיצוב הארון. לא פעם העיצוב משתנה בהתאם למנהגים של העדות, אך גם לאופיו של בית הכנסת ישנו מקום מרכזי. לכן, בעת בחירת ארונות קודש, אחד הנושאים אליהם יש לשים לב הוא גודל הארון הרצוי. את הארון יש להתאים לגודל בית הכנסת לפי מבנה, לפי מספר הספרים שיש להכניס לארון וגם לפי סדר גודל התקציב.

מגוון עיצובים

ארונות קודש מגיעים במגוון של עיצובים ועיטורים שונים כמו פמוטים ועליכם לבחור את הדגם המועדף עליכם ביותר. היות ובחירת הארון מתבצעת על סמך טעם אישי, הכריעו מראש לגבי שאלות חשובות כמו – האם אתם מעוניינים בעיטורים? האם ברצונכם לשבץ אבנים או חומרים יוקרתיים אחרים? האם אתם מעדיפים ארונות קודש מודרניים או שמא אתם חסידים של המסורתיים? כמו כן, היות ומדובר בקודש הקודשים עליכם לוודא כי עיצוב ובניית הארון יבוצעו באיכות חסרת פשרות ועל ידי טובי החומרים והמעצבים.

אל תתפשרו על ריהוט מרכזי זה – בחרו אך ורק חנות המוכרת ארונות קודש איכותיים ותוכלו כבר עכשיו לבחור את הארון המועדף עליכם, מבין קטלוג המוצרים.

 

ארונות קודש   ארונות קודש