כסא אליהו

כסא אליהו
התקשרו אלינו או השאירו לנו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי

עוד סוגים של כסאות אליהו במחירי מבצע

כסא אליהומהו כסא אליהו? מתי משתמשים בו ולאיזו מטרה? מה בעצם מקור מנהג ייחודי זה של העם היהודי? ואיפה ניתן להזמין כסא אליהו שהנו איכותי ומותאם לתפקידו באופן מושלם? הבה נסקור את הנושא ונספק מעט תובנות בנוגע למהות הכיסא המדובר, ראשיתו והמסורת אשר עומדת מאחוריו – וכן המלצה חמה בנוגע להזמנתו.


כסא אליהו הוא כיסא מהודר אשר מוצב בכל ברית מילה, במקום של כבוד, מתוך האמונה כי אליהו הנביא בעצמו הנו שותף ונוכח בכל ברית וברית. לרוב, כיסאות המיועדים לאליהו הנביא יעוצבו על ידי גילופים ועיטורים שונים וניתן לשבץ בהם מתכות יקרות כמו למשל כסף או זהב. מיקומו של הכיסא ומעמדו משתנה בכל אירוע בהתאם למנהגי העדה, לעיתים יש לו מקום של כבוד, לעיתים הוא חולק את כבודו עם כיסא הסנדק ולעיתים הסנדק הוא שיושב על כסא אליהו בכבודו ובעצמו – המנהגים כאמור אינם זהים בין כל העדות.


כסא אליהו מקור המנהג

מקור המנהג של כסא אליהו מצוי בספר שולחן ערוך בהלכות ברית מילה. שם, מסופר שאליהו הנביא הטיל ספק בכך שבני ישראל מקיימים את ברית אברהם עם ה' וכי הם אינם עומדים במילתם. כתגובה לכך, נהוג להציב כסא אליהו השמור כמקום כבוד לנביא שלבואו אנו מייחלים, על מנת שיגיע לברית שאנו עורכים וייווכח במו עיניו כי בני ישראל עדיין מחויבים לשבועת עתיקת הימין של אברהם אבינו.


על פי המסורת

כסא אליהו הוא כיסא מפואר ומעוטר, בהיעדר כיסא שכזה, ניתן להשתמש בכל כיסא ולעטרו. במהלך ברית המילה, נהוג להניח את הרך הנולד על כסא אליהו ולהכריז בקול רם כי זהו הכיסא של אליהו הנביא ואף לשאת תפילה למלאך הברית. מיקומו של הכיסא במקום בו מתנהלת הברית, תלוי באמונות השונות, ישנם שיעדיפו להציבו במזרח ואחרים חושבים כי המקום האידיאלי הוא הצפון.


כסא אליהואיפה ניתן לרכוש כסא אליהו?

כסא אליהו ניתן להשיג היום גם דרך האינטרנט, בחנות ייעודית לתשמישי קדושה עם ניסיון עבר בשיווק כיסאות אליהו. זקוקים לכסא אליהו? זהו אינו פריט נדיר, כיום ניתן להשיג כיסאות בדגמים שונים וניתן אף להתייעץ בנושא עם אתם יוצרים קשר עם חנות אמינה. ומי יודע, אולי הנביא אליהו יופיע בפני כולם דווקא באירוע הנערך אצלכם?


כסא אליהו הנביא על פי הזוהר ועל פי הקבלה

ידוע שהזוהר והקבלה לפעמים חולקים באותם מנהגים שקיבלנו מאבותינו הקודמים, בזוהר רשום "להכין כיסא אחר" זאת אומרת לפי הזוהר צריך להכין שני כסאות אליהו - אחד השייך לאליהו הנביא ואחד שבו יושב הסנדק, לעומת זאת על פי הקבלה נהוג להכין רק כסא אחד שבו יושב הסנדק, כדי לצאת ידי חובה לשתי הדעות, ישנם שנוהגים להכין כסא אחד רחב שבו יהיה מקום גם לאליהו הנביא זכור לטוב וגם לסנדק הילד.


קריאה לאליהו הנביא

ברגע הנחת התינוק על הכסא נוהגים להכריז "זה הכיסא של אליהו הנביא זכור לטוב", לפי דברי הזוהר אם מכריזים, אליהו הנביא אינו בא לברית הילד, ישנם עוד המון פסוקים ומזמורים שנהוג להגיד בזמן ביצוע הברית לתינוק.


למה אליהו הנביא מגיע לכל ברית?

מקור ההלכה והמנהג הנה רשומה בפרקי דרבי אליעזר, מסופר שאליהו הנביא הצטער מאוד מעם ישראל ואמר לקדוש ברוך הוא שעם ישראל עזב את בריתו, בשל קח באותו רגע עזב אותו הקדוש ברוך הוא שלא רוצה לשמוע קטרוגים על עם ישראל, מצד אחד רצה הקדוש ברוך הוא להוכיחו שעם ישראל שומרים על בריתם ומצד שני רצה לתת לו שכרו שקינא קנאת ה' ולא באמת רצה לקטרג על עם ישראל, בשל קח נתן לו כוחות של שרף ומלאך שיוכל לקפץ תוך בארבעה טיסות בכל העולם וחייב אותו להגיע לכל ברית כדי לראות שעם ישראל קדוש ושומר את בריתו עם ה'.


התקשרו אלינו

מחפשים כסאות אליהו הנביא? התקשרו אלינו ונשמח להציע לכם מגוון כסאות או לייעץ לכם בכל נושא שצריך במקרה הצורך.

צור קשר