תיבה לבית כנסת

תיבה לבית הכנסת

בית כנסת המניין הירושלמי-לגלריה המלאה לחצו

 

מה תפקידה של תיבה לבית כנסת? היכן היא ממוקמת וכיצד נבחר את הבימה המתאימה? והאם כל התיבות בנויות באותו האופן או שינם הבדלים באופן העיצוב וההרכבה שלהן?

צירוף המילים 'בית כנסת' הוא נגזרת של השורש כ.נ.ס ומשמעותו – מקום שכולם מתכנסים בו. במרכז ההתכנסות נמצאת הבימה המרכזית ועליה התיבה – מיקומו של ספר התורה בעת הקריאה, אשר כולם סובבים אותה ושיטת הבנייה שלה תלויה בשימושיה וכן במנהגי העדות השונות – אך נוכחותה היא אחד הדברים המשותפים לכל בתי הכנסת באשר הם, כמו גם מיקומה.

תיבה לבית כנסת – מגוון מנהגים

תיבה לבית כנסת הינה תשמישי קדושה וממוקמת בדרך כלל במרכז בית הכנסת וברוב המקרים, היא מוגבהת על ידי בימה. מנהיגי הקהילות השונות הם אלו שמכתיבים את אופייה של התיבה, כמו גם את אופן השימוש בה ולכן, עיצובי התיבות לרוב שונים מעדה לעדה.

חרף ההבדלים, לכל התיבות מכנה משותף והוא מיקומן המרכזי, היות ומטרתן של כלל התיבות בכל בתי הכנסת היא – להיות במרכז קהל המתפללים. על כן, כדי שתיבה לבית כנסת תשרת נאמנה את מטרתה, יש לעצב אותה באופן המתאים ביותר לבית הכנסת הספציפי שבו היא תהיה מוצבת לבסוף.

בתי כנסת

עיצוב התיבה

תיבה לבית כנסת הנה מעין שולחן ועליה מניחים או לחלופין, מעמידים, את ספר התורה, בעת הקריאה בספר ובהתאם למנהגי העדה. לכן, בעת עיצוב התיבה נלקחים בחשבון גורמים רבים, בין היתר: מנחו של הספר (עומד או שוכב), מספר האנשים שעומדים סביב התיבה בו זמנית, מקום ישיבה למגביה, מקום עמידה לחזן וכן גורמים נוספים המחייבים התייחסות פרטנית וקפדנית.

מלבד עיצוב נכון של תיבה לבית כנסת יש לעצב נכון גם את בית הכנסת בהתאם לתיבה, ולתכנן מבעוד מועד גורמים חשובים רבים, כמו תכנון מעברים נוחים, גודלה של התיבה ביחס לגודל בית הכנסת, נראות מכל הכיוונים ועוד.

מגוון דגמים

כמו תיקים לספר תורה ישנם סוגים שונים של תיבות לבית כנסת המוצעות בקשת רחבה של עיצובים. כמו כן, ניתן לבחור בתיבות חלקות, תיבות מעוטרות כמו גם תיבה לבית כנסת בגדלים שונים.

הנכם חונכים בית כנסת או משפצים אותו – ומחפשים תיבה לבית כנסת? כבר אין צורך להסתובב במגוון בתי מלאכה, לברר ולהתעניין. תשמחו לגלות כי תוכלו למצוא בדיוק את התיבה שאתם מחפשים בכמה שפחות מאמצים. כל שעליכם לעשות הוא לגלוש לאתר אינטרנט של חברה אמינה – ליצור קשר ולתאם הזמנה.

תיבה לבית כנסת     תיבה לבית כנסת